18.12.2017 Sesja Rady Miasta Zabrze

Najważniejszym punktem dzisiejszych obrad były uchwały budżetowe zmieniające tegoroczny plan wydatków oraz przyjmujące budżet miasta na rok 2018.

 

Budżet Miasta na 2018 rok po raz kolejny znacząco odbiega od prognoz i założeń zaledwie z przed roku czy dwóch lat. W projekcie budżetu czytamy, że kwota długu na rok 2018 wyniesie 461 mln zł, a zaledwie dwa lata temu miała wynosić 100 mln mniej. Podobnie wynik budżetu zaplanowany jako deficyt  w wysokości -37,5 mln zł zaledwie rok temu miał być dodatni i miał być lepszy o 46 mln zł . Co roku po raz kolejny pobijamy rekord zadłużenia. Budżet miasta jest również  przeszacowany w zakresie dochodów budżetowych.

 

Złe planowanie dochodów kończy się wnioskami do ZUS o przesunięcie daty zapłaty należności, co jest narzędziem przygotowanym dla płatników, którzy popadli w tarapaty finansowe. Zabrze nie stać na zapłatę wszystkich składek na ZUS bo zdemolowałoby to wskaźniki finansowe miasta – wskaźniki o których RIO w swojej opinii o budżecie miasta stwierdziło że są tak bliskie niespełnienia (0,05% różnicy) że Miasto musi zostać poddane procedurze monitorowania realizacji budżetu.

    >>czytaj więcej<<