Strona główna                                                   

  Aktualności                                            

O mnie                                                     

        Architektura, Zabytki                         

Działalność Społeczna                        

Galeria                                                     

Rodzina na 5+                                        

           Kontakt i linki                                        

 

 

 

 

 

Aktualności


19.07.2012 spotkanie z ministrem Michałem Boni

Na zaproszenie Zabrzańskiego zarządu powiatu Platformy Obywatelskiej dzisiaj Zabrze odwiedził Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Spotkanie odbyło się w Muzeum Górnictwa Węglowego. Na spotkanie przybyło wielu samorządowców, posłów i senatorów z Zabrza, Gliwic, Bytomia i Rudy Ślaskiej, a także mieszkańcy i sympatycy PO. Minister przedstawił swoją wizję  współpracy administracji rządowej i samorządowej.

Więcej o tym wydarzeniu w lokalnej prasie:

 

 

Głos Zabrza  kopia lokalna:

 

Śląsk nie może być gettem, czyli co o autonomii naszego regionu powiedział zabrzanom minister Michał Boni.

 

czwartek, 19 lipca 2012 18:12

Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora

 

POLITYKA. - Chęć wyznaczania we współczesnym świecie granic etnicznych to absurd. Owszem, twórzmy enklawy kulturowe, ale nie administracyjne! – powiedział Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji  pytany przez zabrzan podczas dzisiejszego spotkania w Muzeum Górnictwa Węglowego o to, jak zapatruje się na działalność Ruchu Autonomii Śląska. Dodał, że siła Śląska wynika z tożsamości i dziedzictwa, ale nie może być ona ukierunkowana na działanie w stronę odrębności i że powinno się ją wykorzystać  w ramach całego kraju. – Świat się przenika, łączy, także dzięki cyfryzacji. Nie twórzmy zatem jakiegoś śląskiego getta.

Zanim minister odpowiadał na pytania, przedstawił szczegółowo plan działania swego resortu zwracając m.in. uwagę na problem wykluczenia cyfrowego starszej części społeczeństwa. Uznał to za najważniejszy mentalny problem do pokonania. Dużo miejsca poświęcił także metodom i formom ewentualnego tworzenia w Polsce metropolii czyli związków miast.  Odpowiadając zaś na pytania, pokrętnie starał się unikać spraw finansowych cyfryzacji kraju, a niektóre z pytań pominął milczeniem. Zebrani nie dowiedzieli się zatem, kiedy cyfryzacja i zwykłe komputery trafią do służb mundurowych i policji, która w Zabrzu  np. musi posługiwać się sprzętem z początku wieku...

Wiele miejsca poświęcił natomiast metodom usprawnienia działalności administracji (uważa, że urzędników w Polsce nie jest za dużo, ale są oni źle zorganizowani i ukierunkowani nie na klienta, lecz by ich papierkowa praca była bez zarzutu) oraz poprawieniu relacji rząd-administracja (to w kontekście kryzysu finansowego oraz przejęciu przez gminy od państwa wielkich zobowiązań finansowych wobec obywateli)  a także sprawom edukacji. W tym ostatnim przypadku zwracał uwagę nie tylko na konieczność dostępu do sprzętu, ale stworzenia nowoczesnych edukacyjnych sieci informatycznych. Na pamiątkę pobytu w Zabrzu otrzymał  m.in. album ze sztuką rodzimych artystów "Górniczy Śląsk  w sztuce naiwnej".

 

Dziennik Zachodni   kopia lokalna:

 

Michał Boni, minister administracji i cyfrazycji, odwiedził Zabrze. Mówił m.in. o autonomii

2012-07-19, Aktualizacja: 2012-07-19 19:00

Dziennik ZachodniBartosz Pudełko

 

W czwartek, 19 lipca, w gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, z samorządowcami, lokalnymi politykami PO i mieszkańcami spotkał się Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Przedstawiał on swoje wizje na temat właściwej współpracy administracji rządowej i samorządowej.

- Śląsk wykonał wielką pracę, przeszedł wielką drogę prowadzącą do rozwoju. Również po 1989 roku. Udało się nie zniszczyć potencjału tego regionu, a wykorzystać go, aby przejść do zupełnie nowych form w przemyśle czy usługach - tak rozpoczął swój wykład minister Boni.

Podczas wystąpienia wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność odbudowania poprawnych relacji na linii samorządy - władza centralna.

Będąc na Śląsku nie sposób uciec od tematów autonomii czy projektu metropolii Silesia.

- Należy zbudować system elastycznych narzędzi, które pozwolą na stworzenie takiego modelu metropolii, jaki będzie najodpowiedniejszy dla danej aglomeracji - mówi minister.

Prace nad ustawą metropolitalną muszą być poprzedzone badaniami i konsultacjami z władzami lokalnymi. Miałyby one odbyć się we wrześniu tego roku. Ile potrwają dalsze prace? Trudno nawet oszacować.

Stanowisko ministra Boniego w sprawie autonomistycznych ruchów jest bardziej stanowcze

Polska nie ma ani gotowości, ani chęci na budowanie jakichkolwiek autonomii w sensie administracyjnym - skwitował Boni.

 

 

Gazeta Wyborcza   kopia lokalna:

 

Boni: przeanalizujemy bariery ograniczające współpracę samorządów

 

PAP 2012-07-19, ostatnia aktualizacja 2012-07-19 21:20

 

19.07. Zabrze (PAP) - Bariery ograniczające zdolność do kooperacji samorządów na obszarach metropolitalnych przeanalizują przedstawiciele MAC i samorządów na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu pod koniec września - poinformował w czwartek w Zabrzu szef resortu Michał Boni.

Samorządowcy m.in. ze Śląska i Zagłębia od lat domagają się uchwalenia ustawy metropolitalnej. W marcu Boni poinformował, że nie będzie ustawy metropolitalnej tylko dla aglomeracji katowickiej, choć projekt takiej ustawy przygotowała śląska PO. W czerwcu resort zapowiedział utworzenie zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, który przygotuje założenia zmian w prawie dotyczącym metropolii. Mają to być jednak zmiany obecnych przepisów, a nie nowa ustawa metropolitalna.


"Trzeba szukać rozwiązań, które będą ramowe i elastyczne, które nie będą narzucały jednego modelu, nie będą zaadresowane do jednego miejsca geograficznego w kraju, ale stworzą w różnych miejscach, zależnie od typu aglomeracji, różne narzędzia, które będzie można wybierać i wzmacniać kooperację" - precyzował w czwartek szef MAC.

Dopytywany o identyfikację barier w kooperacji samorządów i perspektywy ich usuwania, szef MAC wskazał, że resort "jest umówiony" z samorządowcami "na taką dokładną analizę". "Myślę, że po sezonie letnim, czyli we wrześniu będzie to przedmiotem naszej pracy i dyskusji - w ostatnim tygodniu września, na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Po to, by zbudować te ramowe, elastyczne narzędzia, trzeba powiedzieć, jakie bariery należy eliminować. Ta analiza jest przeprowadzana, tylko chcemy, żeby była wspólnie ustalona" - wyjaśnił minister.

Boni relacjonował, że oczekiwanym przez samorządy modelem wynikającym z konsultacji resortu jest związek międzygminny lub gminno-powiatowy powoływany do wykonywania jednego lub kilku zadań, tworzony w ramach inicjatywy oddolnej jednostek samorządu terytorialnego. "Docelowo: powiat metropolitalny. To było formułowane - ale po jakiejś fazie przejściowej. Wyraźna była tendencja wskazująca na konieczność konsolidacji terytorialnej i zarządzania obszarem metropolitalnym na poziomie powiatu - powiatu metropolitalnego. Ewaluację tych rozwiązań, a także ich wdrażanie należałoby zaplanować na 5-7 lat, a na razie usunąć bariery ograniczające zdolność do kooperacji" - mówił Boni.

Boni był dopytywany, czy w kilkuletniej perspektywie wypracowywania docelowych rozwiązań należy spodziewać się np. ustawy wprowadzającej powiat metropolitalny. Odpowiedział, że chodzi przede wszystkim o ciągłe monitorowanie efektów wprowadzania rozwiązań pozwalających zwiększać zdolność i chęć do kooperacji między samorządami.

Szef MAC zaakcentował w czwartek, że nie jest zwolennikiem narzucania określonego modelu metropolitalnego. Jak mówił, choć część osób na Śląsku jest przywiązanych do idei powiatu metropolitalnego, "pewnie, patrząc na całość kraju, mamy trochę dystansu do rozwiązania tylko dla jednej jego części".

"Należałoby więc pracować nad rozwiązaniami, które będą tworzyły ramy działania i narzędzia do doboru w różnych częściach kraju - zależnie od woli stron" - ocenił minister. "Jeżeli w wyniku ugruntowanego już zwyczaju uznamy, że potrzebne są dobre ramy prawne, to wtedy będziemy je budować" - zapowiedział.

Boni nawiązał też w czwartek do przedstawionego niedawno przez Unię Metropolii Polskich projektu mówiącego o metropolitalnych komisjach wspólnych - z udziałem przedstawicieli strony rządowej. "On jest bardzo interesujący, musimy go dokładnie zanalizować" - zasygnalizował szef MAC.

Do końca maja MAC prowadziło konsultacje w sprawie reformy metropolitalnej. W tzw. zielonej księdze zebrano wnioski samorządów, związków komunalnych, ekspertów, naukowców i organizacji pozarządowych dotyczące pożądanego kształtu metropolii.

Z księgi wynika m.in., że rozwiązania metropolitalne mogłyby pomóc np. w kwestii nadmiernej konkurencji między gminami. Inne dziedziny, dla których wprowadzenie rozwiązań metropolitalnych mogłoby być korzystne, to planowanie przestrzenne, usługi komunalne czy infrastruktura transportowa.

"Wydaje mi się, że droga, którą powinniśmy iść, powinna wyglądać następująco: analiza tych funkcji, przygotowanie jak najbardziej elastycznego rozwiązania, testowanie tego rozwiązania, zarazem wzmocnienie polityki miejskiej, czego od nas wymaga Unia Europejska w nowym okresie programowania (środków unijnych-PAP) i do tego dodałbym jeszcze (...) w ramach polityki miejskiej bardzo mądre przemyślenie ustawy rewitalizacyjnej" - wskazał minister.

 

Źródło: PAP

 

 

   

 

Aktualności


 

 

 

 

 

 

Archiwum:

aktualności 2011r.- od maja do sierpnia - archiwum

aktualności 2011r.- od stycznia do kwietnia - archiwum

aktualności 2010r.- od września do grudnia - archiwum

aktualności 2010r.- od maja do sierpnia - archiwum

aktualności 2010r.- od stycznia do kwietnia - archiwum

aktualności 2009r.- od września do grudnia - archiwum

aktualności 2009r.- od maja do sierpnia - archiwum

aktualności 2009r.- od stycznia do kwietnia - archiwum

aktualności 2008r.- od września do grudnia - archiwum

aktualności 2008r.- od maja do sierpnia - archiwum

aktualności 2008r.- od stycznia do kwietnia - archiwum

aktualności 2007r.- od września do grudnia - archiwum

aktualności 2007r.- od maja do sierpnia - archiwum

aktualności 2007r.- od stycznia do kwietnia - archiwum

aktualności 2006r.- archiwum

 

 

 

 

 

Oficjalna strona dr inż. arch. Łukasza Urbańczyka

copyright Łukasz Urbańczyk